24th May 2018
Established 1872. Online since 1996.

Tingwall horses excel in the sunshine

, by , in Sport

THE ANNUAL Tingwall Two Day Event took place recently at Herrislea Park by kind permission of Cecil Eunson. The sun shone for both days and a great time was had by all.

Saturday Lead rein Best turned out (sponsored by Lerwick Vets): 1 Ailis Morgan and HRE Islesburgh; 2 Miranda Moss and Craven Clancy; 3 Melody Goodlad and Ulverscroft Hercules.

Young handler (sponsored by Dunrossness Riding Club): 1 Ellie Sutherland and Finnister Mercury; 2 Miranda Moss and Craven Clancy; 3 Ailis Morgan and HRE Islesburgh.

Best ridden (sponsored by Lerwick vets): 1 Melody Goodlad and Ulverscroft Hercules; 2 Miranda Moss and Craven Clancy; 3 Emma Cree Hay and Thea.

Show jumping: 1 Leighton Anderson and Clothie Zimbell; 2 Miranda Moss and Craven Clancy; 3 Kira Gifford and Biscuit.

Handy pony: 1 Ellie Sutherland and Finnister Mercury; 2 Leighton Anderson and Clothie Zimbell; 3 Hermoine Boyes and Butterby Kendal.

First year novice Best turned out: 1 Levi Laurenson and Waterloo Disney; 2 Sarah Poleson and Navestock Black Lady; 3 Anna Sutherland and Friester Evolve.

Young handler: 1 Anna Sutherland and Friester Evolve; 2 Rhona Tait and Knock Double Diamond; 3 Levi Laurenson; 7 Waterloo Disney.

Best ridden: 1 Sophie Black and Clothie Oness; 2 Rhona Tait and Knock Double Diamond; 3 Levi Laurenson and Waterloo Disney.

Working hunter (sponsored by Shetland Riding Club): 1 Jessika Swanson and Biscuit; 2 Rhona Tait and Knock Double Diamond.

Show jumping: 1 Sophie Black and Clothie Oness; 2 Levi Laurenson and Waterloo Disney; 3 Rhona Tait and Knock Double Diamond.

Handy pony: 1 Anna Sutherland and Friester Evolve; 2 Sophie Black and Clothie Oness; 3 Rhona Tait and Knock Double Diamond.

Games – gone fishing: 1 Levi Laurenson and Waterloo Disney; 2 Sophie Black and Clothie Oness; 3 Rhona Tait and Knock Double Diamond.

Walk ‘n’ trot: 1 Sarah Poleson and Navestock Black Lady; 2 Jessika Swanson and Biscuit; 3 Sophie Black and Clothie Oness.

Ride ‘n’ run: 1 Sarah Poleson and Navestock Black Lady; 2 Levi Laurenson and Waterloo Disney; 3 Sophie Black and Clothie Oness.

Apple ducking: 1 Anna Sutherland and Friester Evolve; 2 Sarah Poleson and Navestock Black Lady; 3 Jessika Swanson and Biscuit.

Novice Best turned out: 1 Megan Leslie and Ruby; 2 Hannah Anderson and Clothie Zimbell; 3 Rheo Laurenson and Edgehill Prince Rupert.

Young handler: 1 Megan Leslie and Ruby; 2 Kira Fraser and Clothie Night Idiot; 3 Charlotte Cree Hay and Veslemoy Lise.

Best ridden: 1 Hannah Anderson and Clothie Zimbell; 2 Clare Johnson and Skye Sapphire; 3 Charlotte Cree Hay and Veslemoy Lise.

Working hunter: 1 Hannah Anderson and Clothie Zimbell; 2 Shannon Hughson and Jethro; 3 Rheo Laurenson and Edgehill Prince Rupert.

Show jumping (A): 1 Rheo Laurenson and Edgehill Prince Rupert; 2 Kira Fraser and Clothie Night Idiot; 3 Lori Bulter and Comet.

Show jumping (B): 1 Gemma Irvine and Cassie; 2 Shannon Hughson and Jethro; 3 Kristen Wishart and Irish Mist.

Games – gone fishing: 1 Shannon Hughson and Jethro; 2 Arrianne Fraser and Finnister Aragon; 3 Hannah Anderson and Clothie Zimbell.

Walk ‘n’ trot: 1 Kira Fraser and Finnister Aragon; 2 Rheo Laurenson and Edgehill Prince Rupert; 3 Arrianne Fraser and Clothie Night Idiot.

Ride ‘n’ run: 1 Arrianne Fraser and Finnister Aragon; 2 Jade Manson and Bailey; 3 Shannon Hughson and Jethro.

Apple ducking: 1 Arrianne Fraser and Finnister Aragon; 2 Charlotte Cree Hay and Veslemoy Lise; 3 Clare Johnson and Skye Sapphire.

Fancy dress: 1 Charlotte and Emma Cree Hay; 2 Megan Leslie and Clare Johnson; 3 Ailis Morgan.

Championships (Sponsored by Dean Gilfillan) Best in show: Hannah Anderson and Clothie Zimbell.

Reserve best in show: Levi Laurenson and Waterloo Disney.

Lead rein champion: Ellie Sutherland and Finnister Mercury.

Reserve: Miranda Moss and Craven Clancy.

First year novice champion: Levi Laurenson and Waterloo Disney.

Reserve: Sophie Black and Clothie Oness.

Novice champion: Shannon Hughson and Jethro.

Reserve: Hannah Anderson and Clothie Zimbell.

Overall champion: Levi Laurenson and Waterloo Disney.

Reserve: Sophie Black and Clothie Oness.

Sunday Open Shetlands Best turned out: 1 Ailsa Sinclair and Grutness Chaldaw; 2 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell.

In hand: 1 Jade Stevenson and Tirrik of Sunnydale; 2 Emily Moss and Craven Clancy; 3 Ailsa Sinclair and Grutness Chaldaw.

Best ridden: 1 Ailsa Sinclair and Grutness Chaldaw; 2 Anya Risk and Clothie Zimbell; 3 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell.

Equitation: 1 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell; 2 Anya Risk and Clothie Zimbell; 3 Ailidh Risk and Jared of Mussleburgh.

Working hunter: 1 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell; 2 Aimee Budge and Clothie Night Echo; 3 Anya Risk and Clothie Zimbell.

Dressage: 1 Ailsa Sinclair and Grutness Chaldaw; 2 Gemma Irvine and Yarrow; 3 Emily Moss and Craven Clancy.

Chase me charlie: 1 Aimee Budge and Clothie Night Echo; 2 Ailidh Risk and Jared of Mussleburgh; 3 Anya Risk and Clothie Zimbell.

Games – gone fishing: 1 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell; 2 Anya Risk and Clothie Zimbell; 3 Kira Fraser and Ulverscroft Midnight Red.

Juice race: 1 Anya Risk and Clothie Zimbell; 2 Jade Stevenson and Tirrik of Sunnydale; 3 Arrianne Fraser and Clothie Uriebel.

Apple ducking: 1 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell; 2 Jade Stevenson and Tirrik of Sunnydale; 3 Anya Risk and Clothie Zimbell.

Space hoppers: 1 Arrianne Fraser and Clothie Uriebell; 2 Hannah Budge and Hollydell Raven; 3 Anya Risk and Clothie Zimbell.

Shetland gallop: 1 Aimee Budge and Clothie Night Echo; 2 Jade Stevenson and Tirrik of Sunnydale; 3 Kira Fraser and Red.

Cob and native types Best turned out: 1 Catriona Cree Hay and Maehlums Anton; 2 Clare Williamson and Croft Kerral; 3 Christine Poleson and Navestock Black Lady.

In hand: 1 Julie Sales and Hjarta’s Promise; 2 Clare Williamson and Croft Kerral; 3 Olga Smith and Meikle Ryan.

Best ridden: 1 Karis Stevenson and Derwin Thunderbolt; 2 Rachel Nicolson and Ulverscroft Midnight Lad; 3 Clare Williamson and Croft Kerral.

Equitation: 1 Catriona Cree Hay and Maehlums Anton; 2 Kriss Moulder and Skylark; 3 Clare Williamson and Croft Kerral.

Working hunter: 1 Kirsty Budge and Rosie; 2 Kristina Eunson and Fritz; 3 Clare Williamson and Croft Kerral.

Dressage: 1 Clare Williamson and Croft Kerral; 2 Karis Stevenson and Derwin Thunderbolt; 3 Kristina Eunson and Fritz.

Showjumping 2’0”: 1 Kirsty Budge and Rosie; 2 Ailidh Risk and Jared of Mussleburgh; 3 Catriona Cree Hay and Maehlums Anton.

Games – gone fishing: 1 Kirsty Budge and Rosie; 2 Rachel Nicolson and Ulverscroft Midnight Lad; 3 Charlotte Smith and Eve of Carlung.

Cider/juice race: 1 Kirsty Budge and Rosie; 2 Catriona Cree Hay and Maehlums Anton; 3 Kristina Eunson and Fritz.

Apple ducking: 1 Kirsty Budge and Rosie; 2 Catriona Cree Hay and Maehlums Anton; 3 Rachel Nicolson and Ulverscroft Midnight Lad.

Space Hoppers: 1 Kirsty Budge and Rosie; 2 Catriona Cree Hay and Maehlums Anton; 3 Rachel Nicolson and Ulverscroft Midnight Lad.

Others Best turned out: 1 Amanda Slater and Consider it Dun; 2 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 3 Alison Bulley and Celtic Storm.

In hand: 1 Amanda Slater and Consider it Dun; 2 Alison Bulley and Celtic Storm; 3 Gordon Williamson and Saunder.

Best ridden: 1 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 2 Alison Bulley and Celtic Storm; 3 Gordon Williamson and Saunder.

Equitation: 1 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 2 Alison Bulley and Celtic Storm; 3 Amanda Slater and Consider it Dun.

Working hunter: 1 Amanda Slater and Consider it Dun; 2 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 3 Gordon Williamson and Saunder.

Dressage: 1 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 2 Amanda Slater and Consider it Dun; 3 Gordon William
son and Saunder.

Showjumping 2’6”: 1 Alison Bulley and Celtic Storm.

Showjumping 3’0”: 1 Gordon Williamson and Saunder; 2 Amanda Slater and Consider it Dun; 3 Shaynee Moar and Karrie’s Magic.

Chase me charlie: 1 Gordon Williamson and Saunder; 2 Suzanne Inkster and Star; 3 Amanda Slater and Consider it Dun.

Games – gone fishing: 1 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 2 Amanda Slater and Consider it Dun; 3 Sally Hooker and Celtic Storm.

Cider/juice race: 1 Sally Hooker and Celtic Storm; 2 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 3 Amanda Slater and Consider it Dun.

Apple ducking: 1 Sally Hooker and Celtic Storm; 2 Amanda Slater and Consider it Dun; 3 Shaynee Moar and Karrie’s Magic.

Space hoppers: 1 Amanda Slater and Consider it Dun; 2 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 3 Sally Hooker and Celtic Storm.

Gallop: 1 Amanda Slater and Consider it Dun; 2 Shaynee Moar and Karrie’s Magic; 3 Kirsty Budge and Rosie.

Championships (Sponsored by Dean Gilfillan) Best in show: Amanda Slater and Consider it Dun.

Reserve: Ailsa Sinclair and Grutness Chaldaw.

Shetland champion: Arrianne Fraser and Clothie Uriebell.

Reserve: Anya Risk and Clothie Zimbell.

Cob and native types champion: Catriona Cree Hay and Maehlums Anton.

Reserve: Kirsty Budge and Rosie.

Others champion: Amanda Slater and Consider it Dun.

Reserve: Shaynee Moar and Karrie’s Magic.

Overall Champion: Amanda Slater and Consider it Dun.

Reserve: Shaynee Moar and Karrie’s Magic.

A spokeswoman said she would like to thank: judges Karis Christie, Kriss Moulder, June Brown, Ingrid Sutherland, Susie Nicolson, Jaqueline Casey and Sarah Slater; stewards Angela Hopwood, Avie Mowat, Marion Slater and Kerry Eunson; Gordon Williamson for his hospitality; the EAS for use of their equipment; all those who sponsored classes especially Dean Gilfillan; everyone who helped set up and tidy away; and anyone else who helped make the show another huge success.