22nd May 2018
Established 1872. Online since 1996.

Petursdottir and Gifford too good to beat in swimming championships

0 comments, , by , in Sport

Click on image to enlarge.

Megan Petursdottir (Shetland) and Felix Gifford (Delting Dolphins) dominated Shetland Swimming Association’s age group championships on Sunday at Clickimin.

Megan won every girls’ open event and also her own age group. Her closest race was the breaststroke where she was neck and neck with team mate Sarah Williamson who she just touched out.

Felix won all the boys’ open events and his age group and like Megan the closest of his races was the breaststroke where he battled with Lerwick’s Craig Nicolson, just taking the gold in a new Shetland age group record time of 1.10.23. He also broke the Shetland record in the 100m backstroke with 1.02.45.

The girls’ 11/12 age group saw Chloe Nicolson (Lerwick) winning backstroke, freestyle and individual medley, giving her the championship. Emmie Hutchison (LK) won the 100m butterfly and Cara Steven (South Mainland) the breaststroke.

In the boys’ 11/12championship Eddie Price (SM) won four out of the five events with Scott Irvine (DD) winning the breaststroke.

Megan won the 13/14 age group and Donnie Price (SM) convincingly won the boys’ championship for this age group, winning all the events.

Jessika Swanson (DD) won the 15/16 age group, taking all the events, while Felix won the boys’ event.

In the oldest age group, 17 and over, Rachel Southern (DD) took the honours for the girls and Callum MacGregor for the boys.

Special mention should go to Sophie Morris (SM) who was time trialling in this event and managed to break the Shetland 10 years records for the backstroke and freestyle.

Full results
Girls 11/12 – 100m butterfly: 1 Emmie Hutchison (LK); 2 Vhairi Davies (SM); 3 Kate Jones (SH).
100m backstroke: 1 Chloe Nicolson (LK); 2 Vhairi Davies (SM); 3 Kayleigh Anderson (SH).
200m IM: 1 Chloe Nicolson (LK); 2 Kate Jones (SH); 3 Emmie Hutchison (LK).
100m breaststroke: 1 Cara Steven (SM); 2 Chloe Nicolson (LK); 3 Anne Hutchison (LK).
100m freestyle: 1 Chloe Nicolson (LK); 2 Emmie Hutchison (LK); 3 Anne Hutchison (LK).
Boys 11/12 – 100m butterfly: 1 Eddie Price (SM); 2 Logan Jamieson (DD); 3 Zevf Vessey (DD).
100m backstroke: 1 Eddie Price (SM); 2 Zevf Vessey (DD); 3 James Morris (SM).
200m IM: 1 Eddie Price (SM); 2 James Morris (SM); 3 Scott Irvine (DD).
100m breaststroke: 1 Scott Irvine (DD); 2 Eddie Price (SM); 3 James Morris (SM).
100m freestyle: 1 Eddie Price (SM); 2 James Morris (SM); 3 Zevf Vessey (DD).
Girls 13/14 – 100m butterfly: 1 Megan Petursdottir (SH); Arwen Raikes (DD); 3 Sarah Williamson (SH).
100m backstroke: 1 Megan Petursdottir (SH); 2 Arwen Raikes (DD); 3 Kirsty Laurenson (SM).
200m IM: 1 Megan Petursdottir (SH); 2 Sarah Williamson (SH); 3 Arwen Raikes (DD).
100m breaststroke: 1 Megan Petursdottir (SH); 2 Sarah Williamson (SH) 3 Sarah Keay (SM).
100m freestyle: 1 Megan Petursdottir (SH); 2 Arwen Raikes (DD); 3 Kirsty Laurenson (SM).
Boys 13/14 – 100m butterfly: 1 Donnie Price (SM); 2 Calum Maccoll (DD); 3 Michael Southern (DD).
100m backstroke: 1 Donnie Price (SM); 2 Calum Maccoll (DD); 3 Michael Southern (SM).
200m IM: 1 Donnie Price (SM); 2 Calum Maccoll (DD); 3 Darin Eldridge (SM).
100m breaststroke: 1 Donnie Price (SM); 2 Calum Maccoll (DD); 3 Gregor Moore (DD).
100m freestyle: 1 Donnie Price (SM); 2 Calum Maccoll (DD); 3 Gregor Moore (DD).
Girls 15/16 – 100m butterfly: 1 Jessika Swanson (DD).
100m backstroke: 1 Jessika Swanson (DD).
200m IM: 1 Jessika Swanson (DD).
100m breaststroke: 1 Jessika Swanson (DD).
100m freestyle: 1 Jessika Swanson (DD).
Boys15/16 – 100m butterfly: 1 Felix Gifford (DD); 2 Craig Nicolson (LK); 3 Jake Swanson (DD).
100m backstroke: 1 Felix Gifford (DD); 2 Craig Nicolson (LK); 3 Jake Swanson (DD).
200m IM: 1 Felix Gifford (DD); 2 Craig Nicolson (LK); 3 Jake Swanson (DD).
100m breaststroke: 1 Felix Gifford (DD); 2 Craig Nicolson (LK); 3 Jake Swanson (DD).
100m freestyle: 1 Felix Gifford (DD); 2 Craig Nicolson (LK); 3 Jake Swanson (DD).
Girls 17 and over – 100m butterfly: 1 Rachel Southern (DD).
100m backstroke: 1 Rachel Southern (DD).
200m IM: 1 Rachel Southern (DD); 2 Jan Price (SM).
100m breaststroke: 1 Rachel Southern (DD); 2 Jan Price (SM).
100m freestyle: 1 Rachel Southern (DD); 2 Jan Price (SM).
Boys 17 and over – 100m butterfly: 1 Callum MacGregor (LK).
100m backstroke: 1 Calum MacGregor (LK).

Your Comment

Please note, it is the policy of The Shetland Times to publish comments and letters from named individuals only. Both forename and surname are required.

Comments are moderated. Contributors must observe normal standards of decency and tolerance for the opinions of others.

The views expressed are those of contributors and not of The Shetland Times.

The Shetland Times reserves the right to decline or remove any contribution without notice or stating reason.

Comments are limited to 200 words but please email longer articles or letters to editorial@shetlandtimes.co.uk for consideration and include a daytime telephone number and your address. If emailing information in confidence please put "Not for publication" in both the subject line and at the top of the main message.